#48 "Odette i inne historie miłosne" Eric-Emmanuel Schmitt


Nasze drogi mogą się przecinać, ale nigdy nie spotkamy się naprawdę...

CÓRKA: Cześć! Właśnie jestem świeżo po lekturze i wiecie co? Ciężko mi cokolwiek o niej napisać...

Książka opowiada osiem historii, w których w dużej mierze kobiety są głównymi bohaterkami. Są to dość smutne opowieści o życiu, miłości i mężczyznach.

Pierwszą bohaterką jest Wanda. "Ukrywa" się przed całym światem, ukrywa swoją tożsamość, uczucia i przeszłość. Można powiedzieć, że jest skryta, ale to za mało powiedziane. Pieniądze - to one żądzą jej życiem, co jest trochę smutne, bo w tym wszystkim zabrakło uczuć...

Helene - to dopiero kobieta! Pesymistka do granic możliwości! Szuka na świecie rzeczy idealnych, idealnej harmonii, ale jak wiadomo świat ani trochę nie jest idealny! Wędzie dostrzega niedociągnięcia i uchybienia. Raczej mało stała w uczucia ze względu na swój światopogląd. Ale może Antoine zmieni jej życie? 

Odile - wariatka? Mogłoby się wydawać, ale prawda jest zupełnie inna. Ciągle widzi tajemniczą kobietę, która "myszkuje" po jej domu. W końcu wyda się kim jest tajemnicza postać? Odile w końcu odetchnie z ulgą i przestanie się bać?  

Aimee - starsza kobieta bez sensu życia - tak chyba najprościej ją opisać. Miłość w jej oczach zdaje się być przereklamowana. Jedyne co jej zostało z tego "wielkiego" uczucia to obraz Picassa. Na dodatek traci pracę i nie można znaleźć kolejnej. Staje się wredną, bezuczuciową starą "babą", która wszystkim chce dopiec. Uważa, że nie ma na tym świecie żadnych uczuć, a już na pewno nie takich jak: miłość, współczucie, bezinteresowność. Myli się? A może ma rację?

Isabelle - dość urocza postać. Wydaje się być szczęśliwa ze swoim mężem, Samuelem. Co zepsuje jej wizję jej idealnego małżeństwa? Pójście do fryzjera. Wydaje się banalne? A jednak! To tam odmieni się jej życie o 360 stopni. Jak sobie poradzi z nowymi informacjami? Ta krucha kobietka, która bezgranicznie kocha męża, da radę udźwignąć nowe nowiny?

Mamy pierwszego męskiego bohatera - Fabio. To właśnie z jego perspektywy poznajemy cała historię. Jest on aktor dość miernej klasy, który zakochuje się w nieznajomej poznanej w czasie tournee swojej grupy teatralnej. Przeżywa z nią cudowne chwile i niestety wraca do dawne życia. Mija 15 lat, a on nadal ją kocha. Dane jest mu znowu wrócić do miejsca, w którym się poznali. Odnajdzie miłość swojego życia? Uda mu się ją odnaleźć? I najważniejsze: czy to on jest naprawdę głównym bohaterem tej historii? 

Odette - zakochana bez granic w książkach Balthazara Balsana. Twierdzi ona, że odmienił on jej życie. Wreszcie nadarza się okazja do wymarzonego spotkania. I co? Klapa! Bohaterka jest załamana swoim zachowaniem, ale wtedy za namową syna, pisze list. Opisuje siebie i swoje uczucie do dzieł pisarza. To sprawia, że ich losy się łączą. Połączą się, ale do jakiego stopnia? Wyniknie z tego burzliwy romans czy raczej przelotna znajomość pisarz-fan?

Olga - więźniarka podobnie jak Tatiana, Lili, Irina i inne kobiety przebywające w jednym baraku na Syberii. Nie mają kontaktu ze światem, a tym bardziej z rodzinami. Tęsknią - jak każda matka za swoim dzieckiem. Olga początkowo nie ma ochoty nawiązywać bliższych przyjaźni z pozostałymi. Zmienia to, gdy dowiaduje się, co kobiety robią z papierosami. Zaprzyjaźnią się? Która z nich okaże się "bohaterką"? Przeżyją? I najważniejsze: co one robią z tymi papierosami?

Osiem historii, a każda inna. Niektóre bohaterki są dość... kontrowersyjne? Dziwne? Ciekawe? To ostatnie raczej pasuje, bo przecież świat nie jest idealny. Potrzeba czasem "wariatów", aby samemu nie zwariować. Ale nawet ci "wariaci" mają uczucia i często cierpią. Z miłości, z rozpaczy, z samotności, przez swój własny umysł. 

Polecić czy nie polecić? Raczej polecić. Interesujące opowiadania wciągają na tyle, że można "zmarnować" na nie czas. Czy sięgnęłabym drugi raz? W sumie czemu nie. Zainteresowały mnie i nawet wciągnęły w swoje fabuły. Jestem na TAK.

A może już czytaliście? Jak wrażenia? Jesteście dla tej książki na TAK czy na NIE? :)

Miłego dnia! 

4 komentarze :

 1. Nie znam kompletnie i obawiam sie, że to nie moje klimaty ale miło było przeczytać recenzje :*

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/03/z-czym-wiaze-sie-bycie-blogeremblogerka.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię opowiadania tego autora, chociaż za taką formą przekazu nie przepadam, to u niego jestem w stanie przeczytać i cieszyć się tym czytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i chyba się skuszę na inne :)

   Usuń

Świat oczami dwóch pokoleń © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka