#6 "Opowieści z Narnii" C.S. Lewis


Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. W każdej z książek, z wyjątkiem Konia i jego chłopcaprotagonistami są postaci z realnego świata, które w magiczny sposób przenoszone zostają do Narnii aby pomóc Lwu Aslanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.


CÓRKA: Wszystkie razem i każda z osobna mnie zaciekawiła. Uwielbiam fantasy! Każda opowieść jest o czymś innym. Każda mnie pochłonęła na maxa! To chyba druga po Harrym Potterze seria, która mnie tak zachwyciła. Jestem przekonana, że ktoś kto lubi ten gatunek książek, będzie nimi zachwycony.

"Lew, czarownica i stara szafa"
Pierwsza cześć serii. Pojawiają się tu czterej bohaterowie: Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr. Jak głosi legenda w Narnii: "gdy na tronie zasiądzie dwóch synów Adama i dwie córki Ewy, zima ustąpi i pokonają oni Białą Czarownicę". Spotykają po drodze wielu przyjaciół, ale i wrogów, którzy chcą udaremnić ich plany. Biała Czarownica tak łatwo nie ustąpi, ale czy jej się uda...?

"Książę Kaspian"
W drugiej części znów pojawia się ta sama czwórka rodzeństwa co w pierwszej. Tym razem jednak muszą oni pomóc księciu Kaspianowi, który jest prawowitym królem Narnii, w powrocie na tron. Walka nie będzie łatwa, bo Telmarowie tak łatwo nie odpuszczą bycia na samym szczycie. Kaspian będzie musiał użyć nie raz i nie dwa podstępu, ale czy to mu się uda? Przywrócił on ład w Narnii?

"Podróż 'Wędrowca do świtu"
W trzecim tomie pojawiają się już tylko Łucja i Edmund oraz towarzyszącym im kuzyn, Eustachy. Znów trafiają oni na Kaspiana, który wyruszył w podróż morską, aby odszukać zaginionych siedmiu lordów. W czasie tej podróży spotykają się z miły przyjęciem, ale i z wrogami. Musieli być bardzo uważni i ostrożni. Złe moce nigdy nie śpią...  Czy znajdą to czego szukają? Czy odnajdą przy okazji siebie? Czy dorosną podczas tej wyprawy? Czy dopłyną tam gdzie chcą?

"Srebrne krzesło"
W czwartej książce z tej serii pojawiają się Eustachy i Julia. Dostają oni zadanie od samego Aslana. Mają odnaleźć zaginionego królewicza Narnii. Po drodze, poznają Błotosmętka, który towarzyszy im w tej podróży. Wyprawa ta nie będzie wcale taka łatwa. Po drodze na każdym kroku czeka niebezpieczeństwo i zło. Spotkają m.in. olbrzymy, które będę chciały ich pożreć i tajemnicze dwie postacie, w tym rycerza w czarnej zbroi. Czy dadzą radę? Czy pokonają własny strach? Czy się poddadzą? A może jednak wypełnią misję Aslana?

"Koń i jego chłopiec"
Piąta część jest trochę inna od pozostałych. Nie pojawia się nikt z zewnątrz i zwierzęta nie mówią! Śledzimy tutaj historię ucieczki z Kalormenu do Narnii Szasty (biednego chłopca, który jest po przejściach i ma być sprzedany) i Arawis (księżniczki, która ucieka przed małżeństwem) oraz mówiących (co początkowo zaskakuje pozostałą dwójkę) koni: Briego i Hwin. Cała czwórka musi bardzo uważać, bo na każdym kroku mogą ich złapać, a to oznaczałoby koniec dla wszystkich. Chcą dotrzeć do Kraju Aslana, aby być w końcu szczęśliwi. Ale co jakiś czas pojawia się tajemniczy lew. Kim jest lew? Pozwoli im dotrzeć do obranego celu? A może chce ich pożreć? A może pojawi się inna nie do przejścia przeszkoda?

"Siostrzeniec czarodzieja"
W szóstej części znajdujemy się w domu wuja Andrzeja, który zajmuje się eksperymentami i czarami. Wykorzystuje on dwójkę dzieci, Polę i Digory'ego, do swoich "badań". Wysyła dzieci do Innego Świata, gdzie stają się światkami powstania Narnii. Digory spełnia misję Aslana o dostarczeniu owocu z Zaczarowanej Jabłoni. Nie wszystko jednak idzie po ich myśli. W realnym świecie zjawia się ktoś z Innego Świata. Kim jest ten "ktoś"? Czy namiesza w naszym świecie? Jak to zmieni bieg życia w Narnii? Czy dzieci wrócą do domu? I co z wujem Andrzejem?

"Ostatnia bitwa"
Siódmy i ostatni tom serii. Jak sam tytuł wskazuje - to już ostatnia bitwa o Narnię. Ostatni król, Tirian staje do walki wraz z nielicznymi przyjaciółmi o Kraj Aslana. Nie będzie łatwo. Wróg ma o wiele liczniejszą armię i zwolenników. Ale pojawią się niespodziewani goście z przeszłości. Jednak nie każdy już wierzy w Narnię... Kto przestał wierzyć? Dlaczego?Kto zwycięży bitwę? Kto polegnie? I co na to Aslan?

Chociaż trochę zaciekawiłam? Jeżeli tak to łapcie za książki i do dzieła! :)
Gorąco polecam! Jak dla mnie to świetna seria i na pewno nie raz do niej powrócę.

Filmy? Filmy są niesamowite. Postacie, efekty, kostiumy. Wszystko jest świetnie zrobione. Za każdym razem jak mam okazję, to zasiadam przed telewizorem i oglądam. Czekam na kolejne części!

OCENA:
 • książki: 10/10
 • filmy: 6/6 


Miłego dnia! :)

Lew, czarownica i stara szafaKsiążę KaspianPodróż "Wędrowca do świtu"
28 komentarzy :

 1. Wspaniałe książki. Mam kilka części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, jak płakałam podczas oglądania pierwszej części - lecz nigdy jakoś mnie ta historia nie zachwyciła na tyle, bym sięgnęła po całą serię. A szkoda trochę :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Narni to jest książka, która przeczytałam juz po obejrzeniu filmu. Bardzo mi się podobała, ale raczej do niej nie wrócę juz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że ja również najpierw obejrzałam pierwszą część filmu, a dopiero za jakiś czas sięgnęłam po książkę :)

   Usuń
 4. Znam dobrze 1 tom, bo ze względów zawodowych czytałam go wielokrotnie. Z ciekawości kiedyś sięgnęłam po 2 i 3 i na tym utknęłam. A filmów nie oglądam. Pierwszy odcinek jak dla mnie zmasakrował piękno książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, zawsze książka różni się od filmu, ale dla mnie jedno i drugie było bardzo fajne :)

   Usuń
 5. Najlepsza jak dla mnie zawsze będzie część pierwsza ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Dzięki pierwszej części sięgnęłam po kolejne :)

   Usuń
 6. Dawno temu przeczytałam, ale z chęcią wrócę do tej lektury bo mile ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także za jakiś czas zapewne do nich wrócę :)

   Usuń
 7. Zdecydowanie w każdym wypadku wole książki od filmów! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także, ale zawsze po przeczytaniu książki jestem ciekawa filmu :)

   Usuń
 8. Wspaniała seria, choć chyba dwie pierwsze najlepsze ;)! Przeczytałam każdą i bardzo chętnie kiedyś do nich wrócę. Filmy też zrobiono bardzo fajnie, szkoda tylko że 3 części :(
  Pozdrawiam ciepło,

  wirtualnaksiazka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie są 3 :)
   Ja już czekam na 4 i na pewno wybiorę się na nią do kina jak tylko się pojawi! :)
   Pozdrawiam gorąco! :)

   Usuń
 9. Parę razy już się za nie zabierałam i znowu mnie kuszą :D
  Zapraszam do mnie, może wspólna obserwacja? :)

  veronicalucy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj, bo jak dla mnie warto :)
   Zajrzę i zaobserwuję! :)
   Zapraszamy częściej :D

   Usuń
 10. Uwielbiam "Opowieści z Narnii", to jedne z pierwszych książek jakie przeczytałam. Nawet byłam kiedyś na prezentacji o ich drugim dnie, metaforach itp., więc i młody i dorosły czytelnik znajdzie w nich coś dla siebie. Filmy też są bardzo dobre, ale chyba najbardziej podobała mi się część pierwsza :)
  pozdrawiam
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie pierwszy był Harry Potter :)
   Ale już po pierwszej książce Narnii wiedziałam, że muszę przeczytać kolejne :)
   Tak, dla mnie chyba też pierwsza chociaż trudno mi się zdecydować, bo wszystkie mnie wciągnęły :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Bardzo lubiłam tę serię, ale do pewnej części. Potem mi się nagle znudziła ;). Ale do dziś dobrze wspominam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bardzo dobrze wspominam i na pewno do niej wrócę :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 12. Uwielbiam filmy, ale książek jeszcze nie miałam okazji czytać i od jakiegoś czasu planuję to zrobić, bo naprawdę bardzo chcę poznać cały świat Narnii!! :D
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabieraj się do czytania, bo warto! Zakochałam się w każdej części od razu! :D
   Pozdrawiam!

   Usuń

Świat oczami dwóch pokoleń © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka